DJ Tunie

On Air Now

DJ Tunie
9:00am - 10:00am
Morning Show

Local News

Complete List of Candidates Qualifying for the November Election

CANDIDATES QUALIFYING FOR ELECTED OFFICE

 

 

DISTRICT JUDGE: DIVISION “A”:

                                                            Gary J. Ortego

                                                            Gilbert Aucoin

                                                            Tony Dupre

DISTRICT JUDGE: DIVISION “B”:

                                                            Chuck R. West

DISTRICT ATTORNEY:

                                                            Trent Brignac

E.P. SCHOOL BOARD:

          DISTRICT 1:

                                                 Lonnie D. Sonnier

          DISTRICT 2:

                                                Bobby Deshotel

          DISTRICT 3:

                                                Darren Vidrine

          DISTRICT 4:

                                                            Wayne Dardeau

          DISTRICT 5:

                                                            Peggy Forman

 

          DISTRICT 6:

                                      David Landreneau

                                                Micheal Fontenot

          DISTRICT 7:

                                      Buck Dupuis

                                                Sheila Joseph

                                                Wilda Chamberlain

          DISTRICT 8:

                                      Wanda Anderson Skinner

                                                Jackie “J.D.” Doucet

          DISTRICT 9:

                                      Scott Limoges

          DISTRICT 10:

                                      Arthur Savoy

          DISTRICT 11:

                                       Nancy A. Hamlin

          DISTRICT 12:

                                      Ellis Guillory, Sr.

          DISTRICT 13:

                                       Georgianna Wilson

 

 

 

 

JUSTICE OF THE PEACE:

          WARD 2:

                             Dave McGee

                                    Charlotte Smith

          WARD 3:

                             Phyllis Soileau

          WARD 4:

                             Wade Riley

          WARD 5:

                                    Annette Hazelton Fontenot

                                    James Michael “Mike” Causey

 

CONSTABLE:

          WARD 2:

                             Earlin Fruge

                                    Mike Stockwell

          WARD 3:

                             Wesley Childress

                                    Brent Zackery

          WARD 4:

                                    Tim Causey

                                    Durwin Carter

          WARD 5:    

                             Derrick Guillory

                                    Jeremy Lane Causey

 

BASILE:

          MAYOR:

                             Berline B. Sonnier

                                    Mark Denette

          CHIEF OF POLICE:

                                    Allen Ivory, Jr.

          ALDERMAN:

                                    Darrell Reed: District 1

                                    Frank Ceasar, Sr.: District 1

                                    Grayling Richardson: District 2

                             Bron Dubroc: District 2

                                    Hunter D. Ortego: District 2

                                    Carmen Ardoin Langley: District 2

                                    Rodney J. Bellon: District 2

                                    John “JJ” Jenkins: District 2

                                    Robert L. Deshotel: At Large

                                   

 

 

 

 

 

CHATAIGNIER:

          MAYOR:

                             Jackie Malveaux Thomas

          CHIEF OF POLICE:

                                    Bill Ortego

                                    Paul Allen, Jr.

                                   

          ALDERMAN:

                                    J. B. Brasseaux

                                    Debra Fontenot

                                    Gail “Mac” McDavid

                                    Joseph H. Simien

 

MAMOU:

          MAYOR:

                                    Ricky Fontenot

          CHIEF OF POLICE:

                             Katina Richard

                                    Robert McGee

                                    Allen S. Noel, Sr.

                                    Charles Perdices

          ALDERMAN:

                                    Freddie Matthew: District 1       

Jessica Fontenot: District 2

Derryl “T-Glyn” Brunet: District 3

Charles Reed: District 3

Ted Lavergne: District 3

Jodie Gautreaux: District 3

Robin L. Young: District 4

Leisa Deshotel: At Large

                                     

TURKEY CREEK:

          MAYOR:

                             Bert K. Campbell

                                    Heather Miley Cloud

          CHIEF OF POLICE:

                                    Louis Dale Marcantel

                                    Robert Glen Leggett

                                    Raymond DarDar

          ALDERMAN:

                                    Kurry W. Stewart

                                    Kenneth Johnson

                             Billy “Neal” King, Jr.

                                    Joey Ducote

 

 

 

 

VILLE PLATTE:

          CITY COURT JUDGE:

                                    Gregory Vidrine

                                    Alex “Sonny” Chapman

                                    Julhelene “Betsy” Jackson

                                    Kathy Fontenot Meyers

           CITY MARSHALL:

                                                Ronald “T” Doucet

          MAYOR:

                                      Jennifer Vidrine

                                                Taranza Arvie

          CHIEF OF POLICE:

                                                Glenn Leleux

                                                Linton Fontenot

                                                Neal Lartigue

          ALDERMAN:

                                                C. J. Dardeau : District A

                                                Jerry Joseph: District B

                                                Mike Perron: District C

                                                Anna L. Frank: District C

                                                Freddie “Rev” Jack: District D

                                                Lionel “Coach” Anderson : District D

                                                Donald Sam: District E

                                                Jerry Bottley: District E

                                                Earl Edward: District E

                                                Shounda Smith Jack: District F

                                                Bryant Riggs: District F

                            

KVPI Video Of the Week

Videos

 

 

Visitor Poll

Do you sing along to your favorite songs in public/with friends?
Add a Comment
(Fields are Optional)

Your email address is never published.

Weather

Facebook

Twitter

KVPI AM and FM are

proud members of the L.A.B.

KVPI is a member of the

LSU Sports Radio Network

Proud supporter of our own

Swamp Pop music

The Louisana Swamp Pop Museum is operated by the City of Ville  Platte is open to the public every Friday and

Saturday from 10:00a.m. to 3:00p.m. Come view the amazing artifacts, photos,records, Wall of Fame and hear the music.
 

Admission charge is $3 adults,

$2 seniors and $1 for children under 12.
The museum is located on

Northwest Railroad Avenue.